KA278R33TU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
KA278R33TU
KA278R33TU
Part Number
KA278R33TU
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Data sheet
KA278R33TU.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
KA278R33TU
Comments
    KA278R33TU Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-4 Full Pack
    Control FeaturesEnable
    Current - Output2A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-20°C ~ 80°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 2A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220F-4
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V