KA78M12RTM
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
KA78M12RTM
KA78M12RTM
Part Number
KA78M12RTM
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
Data sheet
KA78M12RTM.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
KA78M12RTM
Comments
    KA78M12RTM Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage Dropout (Max)2V @ 500mA (Typ)
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3 (DPAK)
    Current - Quiescent (Iq)6 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V