KA78M12TU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
KA78M12TU
KA78M12TU
Part Number
KA78M12TU
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA TO220-3
Data sheet
KA78M12TU.pdf
Delivery Services
KA78M12TU
Comments
    KA78M12TU Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage Dropout (Max)2V @ 500mA (Typ)
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-3
    Current - Quiescent (Iq)6 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V