L4940V85
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
L4940V85
L4940V85
Part Number
L4940V85
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 8.5V 1.5A TO220AB
Data sheet
L4940V85.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
L4940V85
Comments
    L4940V85 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR68dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)17V
    Voltage Dropout (Max)0.9V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)50 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220
    Current - Quiescent (Iq)8 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)8.5V