L6932D1.2
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
L6932D1.2
L6932D1.2
Part Number
L6932D1.2
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 8SOIC
Data sheet
L6932D1.2.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
L6932D1.2
Comments
    L6932D1.2 Specifications
    PackageCut Tape (CT),Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeAdjustable
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output2A
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-25°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)14V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)5V
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)400 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V