L78L12CD13TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
L78L12CD13TR
L78L12CD13TR
Part Number
L78L12CD13TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA 8SO
Data sheet
L78L12CD13TR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
L78L12CD13TR
Comments
    L78L12CD13TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR42dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)6 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)5.5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V