L78M15CV
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
L78M15CV
L78M15CV
Part Number
L78M15CV
Description
IC REG LINEAR 15V 500MA TO220AB
Data sheet
L78M15CV.pdf
Delivery Services
L78M15CV
Comments
    L78M15CV Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR54dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220
    Current - Quiescent (Iq)6 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V