L78M24CV-DG
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
L78M24CV-DG
L78M24CV-DG
Part Number
L78M24CV-DG
Description
IC REG LINEAR 24V 500MA
Data sheet
L78M24CV-DG.pdf
Delivery Services
L78M24CV-DG
Comments
    L78M24CV-DG Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR50dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220
    Current - Quiescent (Iq)6 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)24V