LD1084D2M33R
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LD1084D2M33R
LD1084D2M33R
Part Number
LD1084D2M33R
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 3.3V 5A D2PAK-3
Data sheet
LD1084D2M33R.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LD1084D2M33R
Comments
    LD1084D2M33R Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output5A
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)1.5V @ 5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V