LD1085D2M25R
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LD1085D2M25R
LD1085D2M25R
Part Number
LD1085D2M25R
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 2.5V 3A D2PAK-3
Data sheet
LD1085D2M25R.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LD1085D2M25R
Comments
    LD1085D2M25R Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)1.5V @ 3A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V