LD1117AV33
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LD1117AV33
LD1117AV33
Part Number
LD1117AV33
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO220AB
Data sheet
LD1117AV33.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LD1117AV33
Comments
    LD1117AV33 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)15V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V