LD1117V33
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LD1117V33
LD1117V33
Part Number
LD1117V33
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA TO220AB
Data sheet
LD1117V33.pdf
Delivery Services
LD1117V33
Comments
    LD1117V33 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Control Features-
    Current - Output800mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)15V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 800mA
    Supplier Device PackageTO-220
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V