LD39020DTPU25R
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LD39020DTPU25R
LD39020DTPU25R
Part Number
LD39020DTPU25R
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA 4DFN
Data sheet
LD39020DTPU25R.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LD39020DTPU25R
Comments
    LD39020DTPU25R Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-XDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Soft Start
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 200mA
    Current - Supply (Max)100 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-DFN (1x1)
    Current - Quiescent (Iq)40 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V