LD39050PV10R
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LD39050PV10R
LD39050PV10R
Part Number
LD39050PV10R
Description
IC REG LINEAR 1V 500MA 6DFN
Data sheet
LD39050PV10R.pdf
Delivery Services
LD39050PV10R
Comments
    LD39050PV10R Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-VDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable, Power Good
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 500mA
    Current - Supply (Max)200 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-DFN (3x3)
    Current - Quiescent (Iq)50 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1V