LD56100DPU28R
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LD56100DPU28R
LD56100DPU28R
Part Number
LD56100DPU28R
Description
IC REG LINEAR 2.8V 1A 8DFN
Data sheet
LD56100DPU28R.pdf
Delivery Services
LD56100DPU28R
Comments
    LD56100DPU28R Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR70dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-XFDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.175V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-DFN (1.6x1.2)
    Current - Quiescent (Iq)155 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V