LDK120PU10R
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LDK120PU10R
LDK120PU10R
Part Number
LDK120PU10R
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 1V 200MA 6DFN
Data sheet
LDK120PU10R.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LDK120PU10R
Comments
    LDK120PU10R Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (120Hz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-XFDFN
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.3V @ 200mA
    Current - Supply (Max)100 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-DFN (1.2x1.3)
    Current - Quiescent (Iq)60 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1V