LDL212PU15R
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LDL212PU15R
LDL212PU15R
Part Number
LDL212PU15R
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.2A 6DFN
Data sheet
LDL212PU15R.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LDL212PU15R
Comments
    LDL212PU15R Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR87dB ~ 50dB (120Hz ~ 100kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-VDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.2A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 1.2A
    Current - Supply (Max)380 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-DFN (3x3)
    Current - Quiescent (Iq)380 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V