LDLN025J28R
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LDLN025J28R
LDLN025J28R
Part Number
LDLN025J28R
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LIN 2.8V 250MA 4FLIPCHIP
Data sheet
LDLN025J28R.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LDLN025J28R
Comments
    LDLN025J28R Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-XFBGA, FCBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output250mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.2V @ 250mA
    Current - Supply (Max)425 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-FlipChip
    Current - Quiescent (Iq)25 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V