LDLN025J29R
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LDLN025J29R
LDLN025J29R
Part Number
LDLN025J29R
Description
IC REG LIN 2.9V 250MA 4FLIPCHIP
Data sheet
LDLN025J29R.pdf
Delivery Services
LDLN025J29R
Comments
    LDLN025J29R Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output250mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.2V @ 250mA
    Current - Supply (Max)425 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-FlipChip (0.63x0.63)
    Current - Quiescent (Iq)25 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.9V