LF120ABV
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LF120ABV
LF120ABV
Part Number
LF120ABV
Description
IC REG LIN 12V 500MA 5PENTAWATT
Data sheet
LF120ABV.pdf
Delivery Services
LF120ABV
Comments
    LF120ABV Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR69dB ~ 54dB (120Hz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CasePentawatt-5 (Vertical, Bent and Staggered Leads)
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 500mA
    Current - Supply (Max)12 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-PENTAWATT
    Current - Quiescent (Iq)1.5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V