LF120CDT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LF120CDT
LF120CDT
Part Number
LF120CDT
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
Data sheet
LF120CDT.pdf
Delivery Services
LF120CDT
Comments
    LF120CDT Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR69dB ~ 54dB (120Hz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 500mA
    Current - Supply (Max)12 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)1.5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V