LF120CPT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LF120CPT
LF120CPT
Part Number
LF120CPT
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA PPAK
Data sheet
LF120CPT.pdf
Delivery Services
LF120CPT
Comments
    LF120CPT Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR69dB ~ 54dB (120Hz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 500mA
    Current - Supply (Max)12 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackagePPAK
    Current - Quiescent (Iq)1.5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V