LF25ABPT-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LF25ABPT-TR
LF25ABPT-TR
Part Number
LF25ABPT-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA PPAK
Data sheet
LF25ABPT-TR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LF25ABPT-TR
Comments
    LF25ABPT-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR82dB ~ 65dB (120Hz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 500mA
    Current - Supply (Max)12 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackagePPAK
    Current - Quiescent (Iq)1 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V