LF27CDT-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LF27CDT-TR
LF27CDT-TR
Part Number
LF27CDT-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 2.7V 500MA DPAK
Data sheet
LF27CDT-TR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LF27CDT-TR
Comments
    LF27CDT-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR82dB ~ 65dB (120Hz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 500mA
    Current - Supply (Max)12 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)1 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.7V