LM1085IS-12/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM1085IS-12/NOPB
LM1085IS-12/NOPB
Part Number
LM1085IS-12/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LIN 12V 3A DDPAK/TO263-3
Data sheet
LM1085IS-12/NOPB.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LM1085IS-12/NOPB
Comments
    LM1085IS-12/NOPB Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage Dropout (Max)1.5V @ 3A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V