LM1086CT-3.3/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM1086CT-3.3/NOPB
LM1086CT-3.3/NOPB
Part Number
LM1086CT-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-3
Data sheet
LM1086CT-3.3/NOPB.pdf
Delivery Services
LM1086CT-3.3/NOPB
Comments
    LM1086CT-3.3/NOPB Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)27V
    Voltage Dropout (Max)1.5V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)10 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-3
    Current - Quiescent (Iq)5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V