LM120H-15
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM120H-15
LM120H-15
Part Number
LM120H-15
Description
IC REG LINEAR -15V 200MA TO39-3
Data sheet
LM120H-15.pdf
Delivery Services
LM120H-15
Comments
    LM120H-15 Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR64dB (120Hz)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-205AD, TO-39-3 Metal Can
    Control Features-
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationNegative
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)-35V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-3
    Current - Quiescent (Iq)1 mA