LM140LAH-12/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM140LAH-12/NOPB
LM140LAH-12/NOPB
Part Number
LM140LAH-12/NOPB
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO39-3
Data sheet
LM140LAH-12/NOPB.pdf
Delivery Services
LM140LAH-12/NOPB
Comments
    LM140LAH-12/NOPB Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-205AD, TO-39-3 Metal Can
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage Dropout (Max)2V @ 1A
    Current - Supply (Max)4.5 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-3
    Current - Quiescent (Iq)3 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V