LM2931IBP-3.3
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM2931IBP-3.3
LM2931IBP-3.3
Part Number
LM2931IBP-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 6USMD
Data sheet
LM2931IBP-3.3.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LM2931IBP-3.3
Comments
    LM2931IBP-3.3 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-VFBGA
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)0.3V @ 100mA
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-uSMD
    Current - Quiescent (Iq)1 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V