LM2937ES-10/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM2937ES-10/NOPB
LM2937ES-10/NOPB
Part Number
LM2937ES-10/NOPB
Description
IC REG LIN 10V 500MA DDPAK
Data sheet
LM2937ES-10/NOPB.pdf
Delivery Services
LM2937ES-10/NOPB
Comments
    LM2937ES-10/NOPB Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)1V @ 50mA
    Current - Supply (Max)20 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-3
    Current - Quiescent (Iq)2 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)10V