LM2937ET-12/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM2937ET-12/NOPB
LM2937ET-12/NOPB
Part Number
LM2937ET-12/NOPB
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA TO220-3
Data sheet
LM2937ET-12/NOPB.pdf
Delivery Services
LM2937ET-12/NOPB
Comments
    LM2937ET-12/NOPB Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)1V @ 50mA
    Current - Supply (Max)20 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-3
    Current - Quiescent (Iq)2 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V