LM2940CS-12
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM2940CS-12
LM2940CS-12
Part Number
LM2940CS-12
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LIN 12V 1A DDPAK/TO263-3
Data sheet
LM2940CS-12.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LM2940CS-12
Comments
    LM2940CS-12 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR66dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusNot For New Designs
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)0.8V @ 1A
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V