LM2940T-10.0/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM2940T-10.0/NOPB
LM2940T-10.0/NOPB
Part Number
LM2940T-10.0/NOPB
Description
IC REG LINEAR 10V 1A TO220-3
Data sheet
LM2940T-10.0/NOPB.pdf
Delivery Services
LM2940T-10.0/NOPB
Comments
    LM2940T-10.0/NOPB Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR63dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)1V @ 1A
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)10V