LM3480IM3-12
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM3480IM3-12
LM3480IM3-12
Part Number
LM3480IM3-12
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA SOT23-3
Data sheet
LM3480IM3-12.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LM3480IM3-12
Comments
    LM3480IM3-12 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusNot For New Designs
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 100mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-3
    Current - Quiescent (Iq)2 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V