LM78L15ACM/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM78L15ACM/NOPB
LM78L15ACM/NOPB
Part Number
LM78L15ACM/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA 8SOIC
Data sheet
LM78L15ACM/NOPB.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LM78L15ACM/NOPB
Comments
    LM78L15ACM/NOPB Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR51dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)3 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V