LM78L15ACMX
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM78L15ACMX
LM78L15ACMX
Part Number
LM78L15ACMX
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LIN FIXED POS STD REG 15V
Data sheet
LM78L15ACMX.pdf
Delivery Services
LM78L15ACMX
Comments
    LM78L15ACMX Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR51dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)3 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V