LM78L15ACZ/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM78L15ACZ/NOPB
LM78L15ACZ/NOPB
Part Number
LM78L15ACZ/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA TO92-3
Data sheet
LM78L15ACZ/NOPB.pdf
Delivery Services
LM78L15ACZ/NOPB
Comments
    LM78L15ACZ/NOPB Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR51dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-92-3
    Current - Quiescent (Iq)3 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V