LM9076BMA-3.3/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM9076BMA-3.3/NOPB
LM9076BMA-3.3/NOPB
Part Number
LM9076BMA-3.3/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8SOIC
Data sheet
LM9076BMA-3.3/NOPB.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LM9076BMA-3.3/NOPB
Comments
    LM9076BMA-3.3/NOPB Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (120kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable, Reset
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 150mA
    Current - Supply (Max)4.5 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)45 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V