LMS1585ACSX-3.3/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LMS1585ACSX-3.3/NOPB
LMS1585ACSX-3.3/NOPB
Part Number
LMS1585ACSX-3.3/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LIN 3.3V 5A DDPAK/TO263-3
Data sheet
LMS1585ACSX-3.3/NOPB.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LMS1585ACSX-3.3/NOPB
Comments
    LMS1585ACSX-3.3/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)13V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 5A
    Current - Supply (Max)13 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-3
    Current - Quiescent (Iq)7 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V