LMS1585ACT-1.5/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LMS1585ACT-1.5/NOPB
LMS1585ACT-1.5/NOPB
Part Number
LMS1585ACT-1.5/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO220-3
Data sheet
LMS1585ACT-1.5/NOPB.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LMS1585ACT-1.5/NOPB
Comments
    LMS1585ACT-1.5/NOPB Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60 ~ 72 dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)13V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 5A
    Current - Supply (Max)13 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-3
    Current - Quiescent (Iq)7 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V