LMS1585AISX-3.3/NO
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LMS1585AISX-3.3/NO
LMS1585AISX-3.3/NO
Part Number
LMS1585AISX-3.3/NO
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LIN 3.3V 5A DDPAK/TO263-3
Data sheet
LMS1585AISX-3.3/NO.pdf
Delivery Services
LMS1585AISX-3.3/NO
Comments
    LMS1585AISX-3.3/NO Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Control Features-
    Current - Output5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)13V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-3
    Current - Quiescent (Iq)13 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V