LMS1587CS-3.3
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LMS1587CS-3.3
LMS1587CS-3.3
Part Number
LMS1587CS-3.3
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Data sheet
LMS1587CS-3.3.pdf
Delivery Services
LMS1587CS-3.3
Comments
    LMS1587CS-3.3 Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Control Features-
    Current - Output3A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)13V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 3A
    Current - Supply (Max)13 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-3
    Current - Quiescent (Iq)7 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V