LP2981AIM5-2.8/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP2981AIM5-2.8/NOPB
LP2981AIM5-2.8/NOPB
Part Number
LP2981AIM5-2.8/NOPB
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
Data sheet
LP2981AIM5-2.8/NOPB.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LP2981AIM5-2.8/NOPB
Comments
    LP2981AIM5-2.8/NOPB Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR63dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.37V @ 100mA
    Current - Supply (Max)1.7 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)95 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V