LP2982IM5-3.3/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP2982IM5-3.3/NOPB
LP2982IM5-3.3/NOPB
Part Number
LP2982IM5-3.3/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SOT23-5
Data sheet
LP2982IM5-3.3/NOPB.pdf
Delivery Services
LP2982IM5-3.3/NOPB
Comments
    LP2982IM5-3.3/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR45dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output50mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.33V @ 80mA
    Current - Supply (Max)1.4 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)95 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V