LP2985A-18DBVJ
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP2985A-18DBVJ
LP2985A-18DBVJ
Part Number
LP2985A-18DBVJ
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
Data sheet
LP2985A-18DBVJ.pdf
Delivery Services
LP2985A-18DBVJ
Comments
    LP2985A-18DBVJ Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR45dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.58V @ 150mA
    Current - Supply (Max)2.5 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)95 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V