LP2985AITP-2.5
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP2985AITP-2.5
LP2985AITP-2.5
Part Number
LP2985AITP-2.5
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 5DSBGA
Data sheet
LP2985AITP-2.5.pdf
Delivery Services
LP2985AITP-2.5
Comments
    LP2985AITP-2.5 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR45dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-UFBGA, DSBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.58V @ 150mA
    Current - Supply (Max)2.5 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-DSBGA
    Current - Quiescent (Iq)95 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V