LP2985ITPX-1.8/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP2985ITPX-1.8/NOPB
LP2985ITPX-1.8/NOPB
Part Number
LP2985ITPX-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5DSBGA
Data sheet
LP2985ITPX-1.8/NOPB.pdf
Delivery Services
LP2985ITPX-1.8/NOPB
Comments
    LP2985ITPX-1.8/NOPB Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR45dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-UFBGA, DSBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.58V @ 150mA
    Current - Supply (Max)2.5 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-DSBGA
    Current - Quiescent (Iq)95 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V