LP2988IM-2.5
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP2988IM-2.5
LP2988IM-2.5
Part Number
LP2988IM-2.5
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA 8SOIC
Data sheet
LP2988IM-2.5.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LP2988IM-2.5
Comments
    LP2988IM-2.5 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 200mA
    Current - Supply (Max)3.7 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)120 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V