LP2988IM-3.2/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP2988IM-3.2/NOPB
LP2988IM-3.2/NOPB
Part Number
LP2988IM-3.2/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.2V 200MA 8SOIC
Data sheet
LP2988IM-3.2/NOPB.pdf
Delivery Services
LP2988IM-3.2/NOPB
Comments
    LP2988IM-3.2/NOPB Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 200mA
    Current - Supply (Max)3.7 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)120 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.2V