LP2989AILD-285
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP2989AILD-285
LP2989AILD-285
Part Number
LP2989AILD-285
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.85V 500MA 8WSON
Data sheet
LP2989AILD-285.pdf
Delivery Services
LP2989AILD-285
Comments
    LP2989AILD-285 Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-WDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.65V @ 500mA
    Current - Supply (Max)9 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-WSON (4x4)
    Current - Quiescent (Iq)175 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V